+90 541 476 5184
info@academicistanbul.com
Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi Nedir?

Çeşitli nedenlerden dolayı saç kaybına uğramış kişilere, doğal ve kalıcı olarak yeni saç kazandırmanın yoluna saç ekimi denir.Saçın dökülmüş olan bölümüne, ense bölgesinden alınan dökülmeye dirençli saç köklerinin, aktarılması ile gerçekleştirilir.Saç ekimindeki amaç, hastaya doğal saçlı görünümü sağlamaktır.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Saç ekimi, belli nedenlerden dolayı saçsız kalan bölgeye uygulanabilir.Bunlar şu şekildedir;

 • Doğuştan gelen bölgesel saç dökülmesi,
 • Yanıklar nedeniyle saçın kaybedilmesi,
 • Kadın ve erkek tipi saç dökülmesi,
 • Baş bölgesindeki yaralanma ve ameliyatlardaki izler nedeniyle saçın çıkmayışı,
 • Psikolojik kökenli (saç ve kılların sürekli koparılması),
 • Geçirilen bazı hastalıklar nedenli saç dökülmesi

Saç Kaybının Nedeni Nedir?

Saç dökülmesinin çok farklı nedenleri olabilir. Önemli olan bu nedenlerin saptanarak uygun tedavinin yapılmasıdır.

 • Genetik faktör; ailesinde kellik problemi yaşayan kişilerin saçının dökülmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.Kadınlarda ve erkeklerde görülme nedenleri farklılık gösterir.
 • Vitamin ve mineral eksikliği; kanda B12,folik asit,biotin,demir,çinko,D vitamini gibi vitamin ve mineral eksikliğinde saç beslenemeyerek dökülür.Bu nedenle doktor kontrolünde gerekli takviyelerin alınması gerekir.
 • Yanlış beslenme ve hatalı diyet; uzun süreli açlıklar,tek tip beslenme gibi düzenli ve dengeli beslenmemek saç kayıplarına neden olmaktadır.
 • Deri hastalıkları; saç derisinde oluşan mantar,egzama ve sedef hastalıkları gibi rahatsızlıklarda saç etkilenirse ve tedavisi yapılmazsa saç dökülmesi yaşanır.
 • Hormonal değişimler; doğum ,adet gecikmesi,tüylenme,ani kilo alımı gibi hormonal problemler yine saç dökülmesi nedenlerindendir.
 • Stres ve depresyon; ve bunların neden olduğu hastalıklarda kullanılan ilaçlarda saç dökülmesi yapmaktadır.
 • İlaç kullanımı; bazı iç hastalıklar (tiroid bezi,böbrek üstü bezi,romatizmal) ve bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar saçı döken nedenlerdir.Ayrıca diyabet,insülin direnci ve doğum kontrol hapları da aynı etkiyi gösterir.
 • Kozmetik etkenler; saçı boyamak,rengini açmak,fön işlemleri ve saçı sıkı bağlamak gibi dışarıdan gelen zararlar saç kaybına neden olabilmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi, hastane koşullarında doktor ve hemşireden oluşan bir ekiple yaklaşık olarak 4-8 saat süren bir operasyondur.Bu operasyon şu aşamalardan oluşmaktadır:

 • Saç Ekimi Operasyonuna Hazırlık
 • Operasyon Öncesi Anestezi Yapılması
 • Greftlerin Toplanması
 • Toplanan bu Greftlerin Ekime Hazırlanması
 • Kanalların Açılması
 • Saç Köklerinin Yerleştirilmesidir.

Saç Ekiminde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Saç ekimine karar vermek kadar saç ekiminde kullanılacak yönteme karar vermekte önem taşımaktadır.Bu aşamada en son çıkan saç ekim tekniğini yada en iyi olanı aramak yanlış olur.Çünkü bu tamamen kişiye özgü belirlenmesi gereken bir konudur.Saçın yoğunluğu yada saçtaki tel sayısına göre yöntemler değişmektedir.Bunun için bir uzman tarafından yöntemin belirlenmesi uygun olacaktır.

1.FUT Tekniği: FUT tekniği eski bir yöntemdir.Gelişen teknolojiyle birlikte yerini FUE tekniği almıştır.FUT tekniğinde ense bölgesinde dikiş izi kalmaktadır.Nakil işlemi kısa bir sürede olduğu halde iyileşme süresi oldukça uzundur.Bu nedenle günümüzde çok tercih edilmemektedir.

2.FUE Tekniği:FUE tekniği ile saç ekimi işlemi daha hızlı ve kolay şekilde yapılmaktadır.Bu teknik kullanılırken kesik veya dikiş yapılmadığı için iyileşme daha hızlı olur.Saç ekimi yapılan kişiler 10 gün gibi kısa bir sürede sosyal hayatlarına dönebilirler.

3.DHI Tekniği:DHI tekniği ile saç ekiminde kesik,dikiş olmadığından izde oluşmaz.Bu nedenle en çok tercih edilen yöntemlerdendir.FUE tekniği ile birlikte uygulanabilir.DHI yöntemiyle ekimler traşsızda yapılabilir ve günlük yaşantıya hızlıca dönülür

4.Robotik Saç Ekimi:Bu yöntemde saç köklerinin toplanması işlemi, robot adı verilen bilgisayar yardımıyla yapılır.FUE yöntemiyle aynı aşamalara sahiptir ancak farkı robot yardımıyla yapılmasıdır.Robotik saç ekiminde robot tüm saç ekimini yanlız olarak gerçekleştiremez.Doktor ve sağlık ekibine ihtiyaç vardır.

5.Hiperbarik Saç Ekimi: Bu yöntemle yapılan saç ekimi, FUE yöntemiyle aynı şekilde uygulanır.Ancak saç ekiminden sonra hiperbarik oksijen tedavilerinin yapıldığı odada oksijen soluyarak kandaki miktarı artırılır ve hızlı bir iyileşme sağlanır.Hiperbarik saç ekimi ödem oluşumunu azaltmaktadır.Ayrıca saç köklerini güçlendiren bir tedavi yöntemidir.

Saç Ekiminde Sıkça Sorulan Sorular

1.Saç Ekiminde Yaş Faktörünün Önemi Var mıdır?

Yaş faktöründeki en önemli olay saç dökülmesinin bitip bitmemiş olmasıdır.Özellikle erkek tipi saç dökülmelerinde 35 yaş sonrası dökülme azalır.Bu nedenle daha genç yaşlarda yapılan ekim işleminde dökülme devam edeceğinden 2. veya 3. seansa ihtiyaç olabilir.

2.Saç Ekiminde Yaş Sınırlaması Var Mıdır?

20-65 yaş arası herkese saç ekimi yapılmaktadır.Ancak saç ekiminde yaştan daha çok dökülmenin şekli belirleyicidir.

3.Saç Ekiminden Sonra Yeni Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Bu süreç saçın yapısına ve kişiden kişiye göre değişim göstermektedir.Ekim yapılan saçlar hemen uzar ancak doğal formunu alması 1 yılı bulabilir.

4.Yıkarken Saçlarımın Dökülmesi Normal Midir?

Her gün yıkarken yada tararken 30-70 saç telinin dökülmesi normal kabul edilir.

5.Stres Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Saç ,günlük yaşamda pek çok faktörden etkilenebileceği gibi stres ve depresyonda saç dökülmesine neden olmaktadır.

6.Saç Ekimi Sonrası Ekilen Saçlar Dökülür Mü?

Saç ekiminde ekilen saçlar ense bölgesinden alındığı için dökülme ihtimali çok azdır.Çünkü ense bölgesindeki saç kökleri kalıcı olarak bilinir ve daha güçlü kök yapısına sahiptir.Dökülme olsa bile daha geç gerçekleşir.

7.Ekilen Saçların Garantisi Var Mıdır?

Genetik olarak saç dökülmesi yaşayan birinde, saç ekimi yapıldıktan sonra düşük bir ihtimalde olsa saç dökülmesi yaşayabilir.Bu kişideki saçın dökülmesine neden olan DHT hormonuna bağlıdır.Bu hormon saça etki ederek güçsüzleştirir ve dökülmesini sağlar.Dolayısıyla ekilen saçta dökülmeme garantisi vermek zordur.

8.Saç Ekiminde Mevsim Önemli Midir?

Saç ekimi sonrasında 2 ay deniz ve havuza girmek yasak olduğundan dolayı yaz mevsimleri önerilmemektedir.

9.Saç Ekimi Kansere Yol Açar Mı?

Saç ekimi uzun yıllardır yapılan bir operasyondur.Günümüze gelene kadar böyle bir bulguya rastlanmamıştır.

10.Saç Ekimi Sinir Hücrelerine Zarar Verir Mi?

Hastane koşullarında uzman bir ekiple gerçekleştirilen saç ekiminde sinir hücrelerine zarar verilmez.Açılan kanallar olması gereken derinlikte ayarlanır, kök toplama işlemi köklere ve çevresine zarar vermeden yapılır.

11.Saç Ekiminde Donör Başkası Olabilir Mi?

Saç ekiminde kendi saç köklerinizin kullanılması gerekir.Bu nedenle donör başkası olamaz.

12.Saç Ekiminden Sonra Ne Zaman Şampuan Kullanılır?

Ömür boyu Bio şampuan kullanılmalıdır.Saç ekiminden sonra saç uzmanlarının önerdiği gibi en az 6 ay vitamin,losyon vs kullanılırsa saç ekimini daha iyi sonuç verir.

13.Saç Ekiminden Sonra Sivilce Neden Oluşur?

Saç derisi altında kalan saç tellerinin derinin üstüne çıkmaya çalışmasından dolayı donör bölgede yada ekim yapılan yerde sivilcelenme görülebilir.

14.Saç Ekiminden Ne Kadar Süre Sonra Deniz ve Saunaya Girilebilir?

Deniz veya saunaya girme süresi uygulanan tekniğe göre değişim göstermektedir.Saç ekimi FUE yöntemiyle yapıldıysa yaklaşık olarak 1ay sonra hijyenik koşullar sağlanarak deniz ve saunaya girilebilir.

15.Saç Ekiminden Ne Kadar Süre Sonra Saç Tıraşı Olunabilir?

Saç ekiminin yapıldığı bölgede ve donör alınan bölgede tam bir iyileşmenin olması, hassasiyetin ortadan kalkması gerekir.Saç ekimi sonrası yapılacak olan ilk saç kesimi yaklaşık olarak 3 ay sonra makas ile gerçekleşmelidir.

Mesaj Bırakın Sizi Arayalım

Hemen Arayın

× WHATSAPP